SOLEC-ZDRÓJ

  • by

Noclegi Solec Zdrój i okolice

Gmina Solec Zdrój położona jest w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego kilkanaście kilometrów od ujścia rzeki Nidy do Wisły. Zajmuje powierzchnię ok. 8500ha. Gmina według danych UG na koniec roku 2015r liczy 5100 mieszkańców. Sama miejscowość Solec-Zdrój, pełniąca funkcję ośrodka gminnego, położona jest w centralnej części gminy na wysokości 160 m n.p.m. w odległości ok. 70 km od Kielc i 90 km od Krakowa w bliskim sąsiedztwie (3 km) trasy Sandomierz-Kraków. Swoisty klimat Solca-Zdroju, z uwagi na osłonięcie od płn.-wsch. pasmem wzgórz Wyniesienia Wójczańsko-Pińczowskiego, charakteryzuje się znaczną zacisznością, dużym nasłonecznieniem oraz wysoką amplitudą temperatur w ciągu roku.
Solec Zdrój jako miejscowość to wieś starożytna położona 9 km od Stopnicy, mająca swój kościół i parafię już od początków wieku XV-go. Od połowy tegoż wieku należała do Jana Feliksa hrabiego Leliwa Tarnowskiego, w roku zaś 1508 wraz ze Zborowem i innymi wioskami okolicznymi – do Andrzeja Zborowskiego. Kościół na górce, położony po zachodniej stronie, wzniosła w r. 1832 dziedziczka Solca Maria Wielogłowska. W tym czasie wioska liczyła zaledwie 40 domów i ok. 300 mieszkańców.

Dzięki wciąż rozwijającej się turystyce zdrowotej, wieś szybko się rozrastała i zaludniała.
W XVIII w. jeden z Tarnowskich, właścicieli Solca założył tu warzelnię soli, kierując się istniejącymi wykwitami solnymi na glebie i tradycją związaną z samą nazwą miejscowości. Powstały wówczas szyb został jednak z czasem zamknięty. W początkach XIX w. głównie z inicjatywy Stanisława Staszica robiono tu liczne poszukiwania soli.
W 1815 r. wybito obok dawnego szyb i na głębokości 121 m natrafiono na obfite źródło gorzko – słone, które używać zaczęła okoliczna ludność w celach leczniczych z takim skutkiem, że skłoniło to właścicieli do wybudowania tu pierwszych drewnianych łazienek. Faktycznym założycielem Zakładu soleckiego stał się jego nowy właściciel (od 1835r.) Karol Goddefroy. Jego staraniem powstały tu domy dla kuracjuszy, których liczba sięgała ok.300 rodzin rocznie. W roku 1837 Zdrój Solecki został wpisany do rejestru uzdrowisk polskich,które stale się rozwija.
Solcem w tym czasie zainteresował się profesor Wszechnicy Jagiellońskiej Józef Dietl, założyciel i wieloletni prezes towarzystwa balneologicznego w Krakowie. Analizę wody soleckiej przeprowadził w tym czasie prof. Szkoły Głównej Warszawskiej Wawnikiewicz, ujawniając, że przewyższają one zawartością soli mineralnych i siarkowodoru podobne źródła zagraniczne a także buskie. Potwierdziły to również badania oddziału balneologicznego Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego, przeprowadzone przez prof. Girszofta.

Obecnie istnieją w Solcu Zdroju cztery źródła wody leczniczej: Szyb Solecki o wydajności 11 m3/dobę, Karol o wydajności 12 m3/dobę, Solec 2B o wydajności 2 m3/dobę, Malina o wydajności 72 m3/dobę. Wody te genetycznie należą do typu mieszanego. Po wydobyciu z ziemi są zupełnie przejrzyste, na powietrzu mętnieją, a następnie wytrącają się z nich połączenia siarkowe. Smak tych wód jest mocno słony, a zapach charakterystyczny dla siarkowodoru. Jest to solanka chlorkowo-jodkowo-sodowo-bromkowo-siarczkowa, którą nazywamy tu po prostu wodą siarczkową, gdyż głównym składnikiem terapeutycznym jest siarkowodór oraz siarczki i wodorosiarczki soli alkalicznych. Stężenie związków siarki dwuwartościowej w jednym litrze wody i wysoka mineralizacja powodują, że do tej pory jest to najsilniejsza woda lecznicza w Polsce, a także jedna z najlepszych w Europie. Posiada ona wysoką wartość leczniczą, szczególnie w schorzeniach narządów ruchu, reumatycznych oraz ortopedyczno-urazowych. Stosowanie wód siarczkowych ma bardzo liczne wskazania lecznicze obejmujące różne dziedziny patologii. Najczęściej w naszej miejscowości kąpiele siarkowe stosowane są w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych narządów ruchu, oraz obwodowego układu nerwowego, leczeniu chorób kobiecych,dermatoz oraz przewlekłych zatruć metalami ciężkimi.

Stosowane w Solcu Zdroju wody siarczkowe do kąpieli są najsilniejszymi w Polsce, a także jednymi z najlepszych w Europie. Są to solanki siarczkowe, chlorkowo-sodowe, bromkowe, jodkowe, borowe, zawierające też wiele innych mikroelementów jak wapń, magnez, lit, żelazo, stront, selen, mangan. Głównym czynnikiem aktywnie działającym w tych solankach jest jon siarczkowy, który bardzo dobrze wchłania się przez skórę i drogą krwi dostaje się do wszystkich tkanek organizmu. Wpływa on na procesy oksydoredukcyjne powodując w ustroju wzrost aktywności hormonów, witamin i enzymów. Kąpiele siarczkowe działają przeciwzapalnie, regenerująco na tkankę łączną, co wykorzystano w leczeniu chorób narządów ruchu i obwodowego układu nerwowego jak reumatoidalnie zapalenie stawów, choroba Bechterewa, choroba zwyrodnieniowa stawów, gościec mięśniowo-ścięgnisty, stany pourazowe stawów i kości, dyskopatie, nerwobóle, rwa kulszowa, rwa ramienna i inne. Kąpiele siarczkowe powodują spadek kwasu moczowego w surowicy krwi (leczenie dny moczanowej), obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, zwiększają poziom niektórych przeciwciał, mają także działanie odtruwające przy zatruciach metalami ciężkimi jak ołów, arsen, bizmut, rtęć. Pod wpływem kąpieli siarczkowych procesy chorobowe w skórze ulegają przyspieszeniu. Dobre efekty uzyskuje się w leczeniu nimi łuszczycy, zaburzeń rogowacenia, chorób alergicznych i łojotokowych skóry. 

Poza najlepszymi siarczkowymi wodami mineralnymi dysponuje również Solec wieloma atrakcjami turystycznymi znajduje się tu zalew rekreacyjny, las, szlaki spacerowe i do turystyki kwalifikowanej, szlaki historyczne, basen z wodą mineralną i siarką.

Ze względu na klimat nizinny, umiarkowanie bodźcowy o cechach kontynentalnych, Solec Zdrój to wymarzone miejsce do leczenia oraz wypoczynku, także aktywnego. Cały teren gminy Solec Zdrój jest wprost stworzony do wycieczek pieszych i rowerowych. W niedalekiej odległości od Solca Zdroju usytuowana jest stadnina konna.

Zapraszamy również miłośników wędkowania, w pobliskim zalewie można łowić szczupaki, karpie, amury i wiele innych. W celu zapoznania się z regulaminem oraz wysokością składek za wędkowanie prosimy o kontakt z Urzędem Gminy Solec Zdrój:
– (041) 37 76 039, http://www.solec-zdroj.eu.

Rezerwuj noclegi Solec Zdrój i okolice telefonicznie – 41 37 76 145, 503 599 342, emailowo – recepcja@zloty-zdroj.plkrystynasolec@wp.pl bądź listownie na adres CRiMN ZŁOTY ZDRÓJ, ul. Krakowska 7a, 28-131 Solec Zdrój.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *